Wypowiedzenie OC – sprawdź, jak je złożyć!

Nie jesteś zadowolony z obecnie opłacanego towarzystwa? A może znalazłeś po prostu o wiele tańszą polisę w innej firmie? Kierowcy chcący zmienić swoje ubezpieczenie muszą najpierw przygotować specjalny dokument, który zrywa dotychczasową umowę. Wyjaśniamy, jak napisać wypowiedzenie OC, a także kiedy i jak można je złożyć!

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest  zgodnie z polskim prawem obowiązkowa. Przy zakupie nowego auta należy od razu wybrać i wykupić stosowne ubezpieczenie. Nawet jednodniowa zwłoka może skutkować wysoką karą pieniężną, dlatego dobrze jest jak najszybciej załatwić wszystkie formalności. W pośpiechu można niestety wybrać niekorzystną opcję, a ubezpieczenia komunikacyjne zwykle obowiązują przez 12 miesięcy. Nie zawsze oznacza to jednak, że jeśli klient nie będzie chciał już dłużej z nich korzystać, musi czekać do daty wskazanej w treści umowy. Dowiedz się, jak działa wypowiedzenie OC, kiedy można je złożyć i co jeszcze warto o nim wiedzieć!

Wypowiedzenie OC – co to takiego?

Wypowiedzenie OC to dokument, którego przedstawienie skutkuje rozwiązaniem wcześniej zawartej umowy w trybie natychmiastowym. Oznacza to, że wszelkie stosunki pomiędzy towarzystwem a osobą ubezpieczoną zostają zerwane. W tym momencie samochód oraz kierowca nie są już dłużej objęci ochroną, którą gwarantowała dotychczasowa polisa.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest często konieczne do rezygnacji ze świadczenia, ponieważ w większości przypadków, jeżeli dokument wypowiadający OC nie zostanie złożony, polisa jest przedłużane automatycznie. Dzięki temu po zakończeniu okresu opisanego w warunkach, ochrona jest kontynuowana, a pomiędzy podmiotami zostaje nawiązana nowa zależność. Zdarza się, że właściciel pojazdu wykupi inną polisę, a zapomni o złożeniu wypowiedzenia OC. Gdy złoży się wypowiedzenie OC przedłużonego automatycznie, większość towarzystw zwraca nadpłaconą składkę za czas, w którym świadczenie nie będzie obowiązywało.

Prawa kierowców w tej kwestii są szczegółowo opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Jak przygotować wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie umowy OC, zgodnie z przepisami, powinno mieć formę pisemną. Nie ma znaczenia, czy dokument zostanie przygotowany na komputerze, czy spisany ręcznie. Najrozsądniej jest jednak sporządzić schludne, przejrzyste pismo w edytorze tekstowym, by uniknąć kłopotów z nieczytelnością. Takie rozwiązanie jest też po prostu wygodniejsze.

Wielu ubezpieczycieli ma na swoich stronach internetowych wypowiedzenie umowy OC wzór, czyli gotowy formularz, który wystarczy wypełnić, wydrukować i podpisać.

Ponieważ wypowiedzenie polisy OC obejmuje wiele konkretnych informacji, warto przygotować sobie dowód osobisty i rejestracyjny, a także umowę polisy, którą właśnie chce się zerwać. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli przygotuje się dokument na komputerze, trzeba i tak go wydrukować, by złożyć na nim odręczny podpis. Nie wszystkie towarzystwa obsługują technologię tzw. podpisu elektronicznego.

Wypowiedzenie umowy OC wzór

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC powinno przede wszystkim zawierać określenie charakteru dokumentu, a także podstawowe dane kierowcy i samochodu. Wśród wymaganych elementów wymienić trzeba również:

  • datę i miejsce sporządzenia pisma,
  • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
  • dane osobowe oraz adresowe klienta (imię i nazwisko, adres zamieszkania),
  • numer rejestracyjny i markę pojazdu,
  • numer polisy OC,
  • podstawę prawną (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych),
  • własnoręczny podpis.

Niektóre towarzystwa posiadają własny formularz, który zawiera dodatkowe pola, np. do wpisania przyczyny zerwania umowy. Wtedy zazwyczaj zachęcają klientów do posłużenia się ich gotową formatką, najpewniej znajdującą się na ich stronie. By ją znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarce witryny frazę: „wypowiedzenie umowy OC wzór”.

Wpisanie w wyszukiwarkę Google hasła „wypowiedzenie umowy OC wzór” daje aż ok. 1 240 000 wyników, co oznacza, że jest wiele akceptowalnych wzorów wypowiedzeń. Jeśli jednak firma nie wymaga żadnej konkretnej formy tego dokumentu, można po prostu stworzyć wypowiedzenie umowy OC wzór na podstawie naszych wskazówek.

Jak składa się wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC można złożyć na kilka sposobów. Pierwszą opcją jest po prostu zaniesienie wydrukowanego, wypełnionego dokumentu do najbliższego oddziału firmy, w której wykupiło się polisę. Wtedy zostanie się obsłużonym od razu i załatwi się wszystkie formalności od ręki.

Drugim sposobem jest przesłanie formularza pocztą. Wystarczy nadać listem poleconym poprawnie przygotowane wypowiedzenie OC, podając na kopercie adres siedziby głównej towarzystwa ubezpieczeniowego. Ta metoda jest wygodna, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. Przesyłka zawsze może zaginąć. Nigdy nie wiadomo też, kiedy dokładnie zostanie dostarczona do adresata. Jeśli komuś zależy na czasie lub po prostu chce mieć pewność, którego dnia umowa przestanie obowiązywać, niech zrezygnuje z tej metody.

Ostatnim wariantem jest zeskanowanie gotowego dokumentu i przesłanie go drogą elektroniczną. Wypowiedzenie umowy OC od razu dotrze do ubezpieczyciela, ale musi jeszcze przecież zostać odczytane oraz rozpatrzone. W tej sytuacji można ewentualnie zadzwonić na infolinię i poprosić o szybszą odpowiedź.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie polisy OC?

Wypowiedzenie polisy OC można złożyć przez cały okres obowiązywania umowy, jednak najpóźniej dzień przed datą ustaloną jako moment jej zakończenia. Warto o tym pamiętać, szczególnie w przypadku automatycznie przedłużających się ubezpieczeń. Często kierowcy, którzy nie chcą dalej korzystać z usług danego towarzystwa, składają po prostu wypowiedzenie OC na koniec okresu. W ten sposób minimalizują formalności – nie muszą ubiegać się o zwrot składki itp.

Przy tym należy pamiętać, że gdy tylko zrezygnuje się z polisy OC, należy jak najszybciej wykupić inną. Zgodnie z prawem, każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być ubezpieczony. Najrozsądniej jest więc w tym samym dniu złożyć wypowiedzenie OC i kupić nową polisę, aby nie doszło do luki między ubezpieczeniami.

Jeśli auto pozostanie nawet jeden dzień bez stosownej ochrony, na jego właściciela może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Fakt ten wykryją nie tylko policjanci – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeprowadza okresowe, digitalne kontrole baz danych. W 2020 roku kary dla nieodpowiedzialnych kierowców zostały dodatkowo podniesione. Wynoszą już od 1040 zł do 5200 zł.

Zakup używanego auta a wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę

Wypowiedzenie OC jest często potrzebne w chwili, gdy właśnie kupi się używany samochód. Po transakcji ubezpieczenie zostaje przekazane nowemu właścicielowi. Ponieważ każdy kierowca jest inny, konieczna jest rekalkulacja składki. Wtedy może się okazać, że oferta danego towarzystwa jest akurat wyjątkowo niekorzystna.

Wypowiedzenie OC nabywcy nie jest koniecznie, ponieważ przekazane umowy nie są przedłużane automatycznie. Jeśli więc zaczeka się do końca okresu opisanego w warunkach, polisa po prostu przestanie obowiązywać. Nie każdy chce jednak tracić czas. Gdy znajdzie się np. korzystny pakiet z dodatkowym AC w innej firmie, lepiej jest od razu złożyć wypowiedzenie umowy OC. W tym celu należy po prostu skontaktować się z danym towarzystwem ubezpieczeniowym – po sprzedaży auta poprzedni właściciel musiał zgłosić ten fakt, dlatego cała odpowiedzialność przechodzi na nabywcę.

Wiele osób zastanawia się, czy wypowiedzenie OC może zostać złożone przez sprzedawcę. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży nie ma już do tego prawa. Istnieje jednak ryzyko, że zrobił to wcześniej. Takie praktyki są nielegalne, dlatego podczas oględzin auta dobrze jest już poprosić o okazanie wszystkich dokumentów. Jeśli kupi się pojazd i nie będzie on miał ważnego ubezpieczenia, kara zostanie nałożona na nabywcę!

Wypowiedzenie a odstąpienie od umowy ubezpieczenia

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w pewnych okolicznościach możliwe jest nie tylko wypowiedzenie umowy OC, ale też odstąpienie od niej. Pierwsze pojęcie dotyczy sytuacji, w której zostaje zerwana, a drugie – gdy zupełnie się ją unieważnia. Dzięki temu zyskuje się zwrot kosztów. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy kupiło się polisę w trybie direct, tzn. przez telefon lub Internet. Zgodnie z przepisami odnoszącymi się do transakcji tego typu, klient ma 30 dni na odstąpienie od umowy. Wtedy wystarczy przygotować dokument podobny treścią do wypowiedzenia.

Wypowiedzenie podwójnego OC – jak to zrobić?

Czasami zdarza się, że kupi się już nowe ubezpieczenie, ale zapomni się złożyć wypowiedzenie polisy OC. Najczęściej dzieje się tak w związku z automatycznie przedłużającymi się ubezpieczeniami. Wtedy dochodzi do sytuacji, w której kierowca posiada dwie polisy na raz. W związku z tym, że OC zawsze ma taki sam zakres, nie daje to żadnych dodatkowych korzyści, dlatego najrozsądniej jest jak najszybciej zrezygnować ze starszego świadczenia.

Co ciekawe, do 2013 roku zapominalscy kierowcy byli zobowiązani do opłacenia pełnej składki, by w ogóle móc złożyć wypowiedzenie OC. Pieniądze te oczywiście przepadały. Na szczęście obecnie nie trzeba tego robić i można zerwać umowę w dowolnym momencie, po czym uzyskuje się zwrot nadpłaty (jeśli już do niej doszło). Wystarczy więc wypełnić wypowiedzenie umowy OC wzór i wysłać je do ubezpieczyciela, wraz z numerem konta.

Kradzież, utrata lub zniszczenie auta – czy trzeba składać wypowiedzenie OC?

Istotną kwestią jest też to, co należy zrobić w sytuacji, gdy posiadane auto zostanie skradzione, doszczętnie zniszczone lub utracone w jakikolwiek inny sposób. W takich okolicznościach ubezpieczony praktycznie przestaje być właścicielem auta, dlatego nie ma obowiązku opłacania polisy. Może złożyć wypowiedzenie umowy OC, ale nie musi. Jeśli samochód zostaje wyrejestrowany, wystarczy po prostu zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego – wtedy firma automatycznie zerwie umowę.

Zorientowałeś się, że przepłacasz za ubezpieczenie samochodu? A może właśnie kupiłeś nowe auto i przekazana z polisa w ogóle Ci nie odpowiada? Jeśli chcesz zmienić świadczenie komunikacyjne, przygotuj wypowiedzenie polisy OC i złóż je w najwygodniejszy dla siebie sposób. Znajdź lepszą ofertę, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

 

Sprawdź również: