Ubezpieczenie OC samochodu – ile kosztuje, czy można z niego zrezygnować i co grozi za jego brak?

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Chociaż można wykupić ubezpieczenie motocykla, samochodu ciężarowego czy maszyn budowlanych, największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie ubezpieczenie OC samochodu. Sprawdź, ile to kosztuje, czy można zrezygnować z polisy w dowolnym momencie i jakie są konsekwencje braku ważnego ubezpieczenia.

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest polisą regulowaną stosownymi przepisami. Wszelkie kwestie dotyczące tego ubezpieczenia zawiera ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Można tam znaleźć informacje nie tylko o zakresie ochrony ubezpieczeniowej i sumach gwarancyjnych, ale również o tym, kto jest zobowiązany do wykupienia polisy całorocznej, a kto ma prawo do OC na miesiąc.

Ubezpieczenie OC – zakres ochrony

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkową polisą, w ramach której towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone osobom trzecim przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd. Oznacza to, że właściciel auta nie ponosi żadnych kosztów, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego zaistniałego z jego winy.

OC pojazdu kojarzone jest głównie z wszelkimi kolizjami i wypadkami, które zostały wyrządzone w trakcie jazdy. Warto jednak mieć świadomość, że ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność również za szkody powstałe w trakcie i w związku z:

 • wsiadaniem do / wysiadaniem z samochodu,
 • zatrzymaniem / postojem pojazdu,
 • załadowywaniem / rozładowywaniem auta.

Ponadto towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do pokrycia kosztów:

 • poniesionych po to, aby zapobiec poważnej szkodzie,
 • obrony w postępowaniu karnym,
 • zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym.

Należy przy tym podkreślić, że ubezpieczenie OC w powyższym zakresie nie zależy od wysokości opłacanej składki. Takie same prawa mają kierowcy płacący najniższe, jak i najdroższe składki.

Czynniki kształtujące cenę polisy OC

Czy masz świadomość, że ten sam ubezpieczyciel może zaproponować różne ceny polisy OC w zależności od tego, kto się do niego zgłasza? Czy wiesz, że oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą proponować zróżnicowane składki dla tego samego kierowcy – z różnicami rzędu nawet 50%?

Wszystko to spowodowane jest… ryzykiem ubezpieczeniowym, jakie ponosi ubezpieczyciel i z jakim wiąże się konkretny kierowca. Oznacza to, że istnieje kilka konkretnych czynników kształtujących wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

 • Wiek kierowcy

Data urodzenia kierowcy ma znaczenie, ponieważ – jak pokazują statystyki – osoby w średnim wieku jeżdżą bezpieczniej niż młodzi. Właśnie ta druga grupa powoduje znacznie więcej zdarzeń drogowych, co wynika m.in. z brawurowej jazdy oraz przecenienia swoich możliwości. Dlatego młode osoby muszą liczyć się z wysokimi składkami – najtańsze OC w ich przypadku może wynieść ponad 1000 zł.

 • Data uzyskania prawa jazdy

Data uzyskania prawa jazdy stanowi odzwierciedlenie doświadczenia kierowcy (aczkolwiek nie jest to do końca miarodajne). Droższe ubezpieczenie auta dotyczy tych osób, które niedawno zdobyły uprawnienia do kierowania pojazdami. W ich przypadku ryzyko ubezpieczeniowe jest znacznie większe, ponieważ nie mają jeszcze doświadczenia i nieco gorzej radzą sobie z szybką reakcją na nieprzewidziane zdarzenia na drodze.

 • Miejsce zamieszkania

W miastach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego. Dlatego kierowcy mieszkający np. w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu płacą wyższe składki na OC samochodu w porównaniu np. z mieszkańcami Rzeszowa czy Opola.

 • Rocznik samochodu

Rocznik pojazdu może odgrywać istotną rolę przy szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego. Starsze auta są dużo bardziej awaryjne, a niespodziewana usterka może być przyczyną kolizji drogowej. Dlatego im starszy pojazd, tym z reguły wyższa składka obowiązkowej polisy.

 • Marka pojazdu i pojemność silnika

Właściciele niektórych marek płacą znacznie mniej niż kierowcy podróżujący samochodami sportowymi – szczególnie o dużej pojemności silnika? Dlaczego? Takie auta charakteryzują się dużo lepszymi osiągami, co przekłada się na możliwość rozwijania znacznych prędkości. Szybka jazda jest zaś jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki lub wypadku.

 • Inne czynniki

Warto mieć świadomość, że cena za ubezpieczenia samochodowe może wynikać ze… stanu cywilnego oraz liczby posiadanych dzieci. Dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych jest oczywiste, że osoby zamężne / żonate oraz mające pociechy jeżdżą dużo bezpieczniej i spokojniej.

Sposoby na obniżenie składki OC

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wydaje ci się zbyt drogie? Możesz spróbować obniżyć wysokość zaproponowanych składek. W jaki sposób?

 • Wykupienie OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami

Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe zniżki w przypadku wykupienia OC wraz z innymi polisami. Jeżeli masz taką potrzebę, możesz zdecydować się na ubezpieczenie motocykla lub ubezpieczenie AC. Możesz jednak wykupić także OC w życiu prywatnym czy nawet ubezpieczenie mieszkania.

Wcześniej jednak sprawdź, która oferta jest korzystniejsza finansowo. Być może ubezpieczyciel szczególnie premiuje konkretne polisy dodatkowe.

 • Ubezpieczenie auta ze współwłaścicielem

Jeżeli jesteś młodym kierowcą, już na etapie zakupu auta pomyśl o nabyciu go jako współwłaściciel. Dzięki temu za ubezpieczenie samochodu zapłacisz dużo mniej – twoje zwyżki zrównoważą zniżki OC zebrane przez doświadczonego kierowcę.

To dobre rozwiązanie, ponieważ jednocześnie będziesz „pracować” na własne zniżki, co w kolejnym roku ubezpieczeniowym przełoży się na niższe składki.

 • Nabycie odpowiedniego pojazdu

O wysokości składek warto myśleć już na etapie zakupu auta – szczególnie, jeśli nie masz sprecyzowanych oczekiwań co do marki, pojemności silnika i rodzaju paliwa. Jeżeli zależy ci na niskich składkach, nie celuj w marki sportowe. Wybierz raczej auta z małą pojemnością silnika oraz napędzane benzyną lub pojazdy hybrydowe.

Wypowiedzenie umowy OC – to możliwe

Chociaż możliwe jest nabycie OC na miesiąc, zasadniczo umowa trwa zwykle 12 miesięcy. Po tym czasie kierowca ma możliwość zmiany ubezpieczyciela – zgodnie z własnymi preferencjami oraz oczekiwaniami. W takim przypadku zachodzi konieczność złożenia wypowiedzenia na ubezpieczenie OC. Taki wniosek powinien mieć formę pisemną i musi trafić do ubezpieczyciela w odpowiednim momencie.

Jeśli chcesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC auta, ważne jest zamieszczenie w dokumencie takich informacji, jak:

 • dane kierowcy,
 • dane pojazdu,
 • numer polisy.

Warto także powołać się na podstawę prawną tj. art. 28., ust 1. USTAWY z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC warto złożyć wówczas, gdy:

 • nowa polisa u innego ubezpieczyciela jest korzystniejsza,
 • nie chcesz korzystać z OC po poprzednim właścicielu auta,
 • decyzja o zawarciu umowy na odległość była podjęta pochopnie i zbyt szybko,
 • zapomniałeś wypowiedzieć poprzedniej umowy OC, a wykupiłeś kolejną u innego ubezpieczyciela.

Należy przy tym pamiętać, że wypowiedzenie ubezpieczenia OC trzeba złożyć z dotrzymaniem stosownych terminów:

 • maksymalnie 14 dni od momentu zawarcia umowy – w przypadku umów zawieranych na odległość,
 • 1 dzień przed wygaśnięciem umowy ubezpieczeniowej – w przypadku wszystkich umów podstawowych.

Polisa OC otrzymana po poprzednim właścicielu lub przedłużona automatycznie może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku ubezpieczyciel ma prawo pobrać składkę za okres sprzed wypowiedzenia.

Nieważne ubezpieczenie samochodu – wysokie kary

Jeśli chodzi o OC, ubezpieczenie jest obowiązkowe – mimo to niektórzy kierowcy nie opłacają należnych składek. Chociaż myślą, że w ten sposób zaoszczędzą, są to tylko pozorne oszczędności.

Przerwa w opłacaniu składek oznacza przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej, a to skutkuje nałożeniem wysokich kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Kwoty są duże – stanowią wielokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ile trzeba zapłacić za brak ważnego ubezpieczenia OC pojazdu? Wszystko zależy od tego, jakie auto pozostawało bez ubezpieczenia i jak długo trwała przerwa.

W przypadku pojazdów osobowych kary za brak OC przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni – 1040 zł
 • 4-14 dni – 2600 zł
 • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Przykład: Załóżmy, że samochód pozostawał bez ubezpieczenia przez 5 dni. Wówczas kara nałożona przez UDG wyniesie 2600 zł.

Należy przy tym mieć świadomość, że brak ważnego ubezpieczenia OC przy spowodowaniu stłuczki będzie kosztować znacznie więcej. Nie dość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży stosowną karę, to jeszcze wystąpi z regresem. W efekcie sprawca zdarzenia będzie musiał pokryć z własnych środków koszty odszkodowania wypłaconego przez UFG osobie pokrzywdzonej.

Nie przepłacaj – wybierz najtańsze OC

Wiesz już, że zakres ochrony OC i wysokość sum gwarancyjnych są regulowane ustawowo i nie zależą od wysokości składki. Skoro tak – za ubezpieczenie komunikacyjne nie ma sensu przepłacać. Jeżeli wybierzesz najtańsze OC, będziesz chroniony tak samo, jak osoba płacąca nawet dwukrotnie wyższą składkę.

Zależy ci na poczynieniu sporych oszczędności? Wyszukaj OC przez internet – za pośrednictwem serwisu porównywarkowego. Na takiej stronie znajdziesz darmowy kalkulator, dzięki któremu szybko i wygodnie oszacujesz wysokość składki.

OC online znalezione i wykupione może być tańsze nawet o 50%. Warto więc poświęcić zaledwie kilkanaście minut na porównanie dostępnych ofert. Nie musisz samodzielnie zbierać żadnych informacji – wszystkie znajdują się w jednym miejscu. Twoja rola sprowadza się wyłącznie do wypełnienia formularza i zaakceptowaniu wymaganych zgód. Potem pozostaje tylko porównanie ofert i wybór najtańszego OC samochodu

Tanie OC to dobry sposób na uniknięcie kar za brak ważnego ubezpieczenia oraz zapewnienie sobie ochrony finansowej w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

 

Sprawdź również: