Assistance – wszystko, co musisz wiedzieć o tym ubezpieczeniu

Assistance to dodatkowe ubezpieczenie, proponowane m.in. kierowcom przy zakupie OC. Jego zadaniem jest zapewnianie doraźnej, szybkiej pomocy podczas nieprzewidzianych sytuacji, w tym wypadków, awarii itp. To polisa, która oferuje przede wszystkim wygodę i spokój ducha, jednak w obawie przed wysokimi składkami mało kto się na nią decyduje. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat assistance pojazdu, assistance w podróży i innych form tego ubezpieczenia!

Ubezpieczenie assistance – pomoc w nagłych wypadkach

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnić różnego rodzaju pomoc w sytuacji awaryjnej. Może obejmować wsparcie:

 • techniczne,
 • medyczne,
 • informacyjne,
 • organizacyjne,
 • prawne.

Najczęściej jest powiązane z ubezpieczeniem komunikacyjnym i dotyczy nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Może być jednak również częścią ubezpieczenia podróżnego, zdrowotnego, nieruchomości lub innego mienia.

Pomoc w ramach assistance udzielana jest zazwyczaj natychmiast po kontakcie z firmą ubezpieczeniową. Zazwyczaj posiadacze polis mają do dyspozycji numer telefonu, na który trzeba zadzwonić w sytuacji awaryjnej. Wówczas do ubezpieczonego wysyłana jest odpowiednia forma pomocy. Jaka? To zależy od rodzaju ubezpieczenia oraz konkretnej sytuacji. Może to być mechanik czy laweta w przypadku awarii na drodze, tłumacz (w podróży) czy hydraulik (w domu). Więcej informacji na temat poszczególnych typów assistance znajdziesz poniżej!

Auto assistance – co obejmuje?

Auto assistance, czyli inaczej assistance samochodu, to najczęściej spotykany wariant tego ubezpieczenia. Jest on sprzedawany jako rozszerzenie do OC, zazwyczaj również wraz z autocasco. Taki pakiet może zapewniać ochronę o bardzo zróżnicowanym zakresie. W podstawowej, najtańszej polisie zwykle zawarte są takie usługi, jak:

 • holowanie pojazdu,
 • naprawa na miejscu zdarzenia,
 • wymiana koła,
 • złomowanie,
 • dowiezienie paliwa,
 • transport dla kierowcy i pasażerów.

Zazwyczaj w najtańszych pakietach obowiązują też dość surowe ograniczenia dla każdej z powyższych usług. Przykładowo holowanie może być ograniczone do określonej odległości (np. kilkudziesięciu km), a naprawa do konkretnej kwoty (kilkuset złotych lub w przypadku polis zagranicznych kilkuset euro). Niekiedy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) można też znaleźć zapis, który mówi, że assistance samochodowy obowiązuje tylko przy wypadku (nie obejmuje skutków niespodziewanej awarii).

Wybór droższego pakietu może podnieść lub całkowicie znieść wymienione powyżej limity. Zazwyczaj zapewnia też dostęp do dodatkowych usług w ramach ubezpieczenia. To na przykład:

 • samochód zastępczy,
 • zakwaterowanie w hotelu,
 • awaryjne otwieranie pojazdu,
 • pomoc lekarska dla kierowcy i pasażerów,
 • wsparcie tłumacza,
 • pomoc prawna,
 • kierowca zastępczy, jeśli ubezpieczony nie może prowadzić własnego samochodu,
 • pokrycie kosztów pogrzebu,
 • opieka nad dziećmi w przypadku konieczności hospitalizacji rodziców lub opiekunów,
 • opieka nad zwierzętami,
 • transport ze szpitala do miejsca zamieszkania,
 • wizyta bliskiej osoby w szpitalu i jej zakwaterowanie.

Zazwyczaj ubezpieczeni otrzymują też dostęp do usług informacyjnych. Dzwoniąc pod określony numer, można otrzymać wskazówki na temat postępowania w razie wypadku lub awarii, lokalizacji najbliższego warsztatu czy też utrudnień na trasie. Telefonicznie często można również uzyskać wsparcie prawne (np. jeśli stłuczka na drodze wywoła konflikt z innym kierowcą lub dojdzie do kradzieży pojazdu) lub pomoc tłumacza – nieocenioną, jeśli zdarzenie ma miejsce poza granicami Polski. Takie infolinie assistance działają całodobowo i obecnie przydają się szczególnie w przypadku braku dostępu do Internetu. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej udostępniają też aplikacje ułatwiające skorzystanie z niektórych usług.

Niekiedy ubezpieczenie assistance może obejmować również usługi concierge – wsparcie organizacyjne przy załatwianiu rozmaitych spraw związanych z wypadkiem czy awarią. Są one dostępne najczęściej w najdroższych pakietach.

Assistance na wakacje i na co dzień

Kierowcy, którzy cenią sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa, często wybierają pakiet ubezpieczeń OC, AC i assistance działający przez cały rok. Ci bardziej oszczędni lub tacy, którzy na co dzień nie podróżują zbyt wiele, chętniej wybierają polisy zawierane na krótszy okres, np. podczas wyjazdu na wakacje. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd to świetny pomysł zarówno w Polsce, jak i za granicą. Większość towarzystw udostępnia bowiem pakiety międzynarodowe, które zazwyczaj są ważne na większości obszaru Europy.

W podróży nawet najmniejszy problem potrafi urosnąć do rangi katastrofy, wywołując lawinowy ciąg zdarzeń. Dlatego assistance na wyjazd to tak dobry pomysł! Ofertę „wakacyjną” można znaleźć wśród propozycji wielu firm – możliwe jest wówczas wykupienie polisy na dowolny okres, w niektórych przypadkach nawet kilka godzin. Ile kosztuje assistance w podróży? Zazwyczaj niewiele. Koszt dwutygodniowego ubezpieczenia może się rozpoczynać już od kilkudziesięciu złotych. Za najdroższy pakiet trzeba będzie zapłacić zapewne ponad 200 złotych, ale w zamian często można liczyć na prawdziwie ekskluzywną obsługę. Co ważne, to niewielki koszt w porównaniu z tym, jaki może Cię czekać, jeśli nie wyposażysz się w ubezpieczenie. Nawet drobna awaria podczas wyjazdu na wakacje może bowiem wymagać zapłacenia nie tylko za holowanie samochodu i jego naprawę, ale również alternatywny transport czy nocleg na trasie. To koszty, które z łatwością mogą wynieść kilka lub nawet kilkanaście tysięcy euro. Nie wspominając już o stresie, który towarzyszy takiej sytuacji. Dzięki assistance za granicą wszystko załatwisz łatwiej, szybciej i bez dodatkowych kosztów. Możliwe, że takie ubezpieczenie uratuje Twoje wakacje!

W jakich sytuacjach przyda się assistance w podróży? To przede wszystkim:

 • nagła awaria – uszkodzenie jakiegoś elementu może się zdarzyć, nawet jeśli przed wyjazdem dokładnie sprawdzisz samochód,
 • stłuczka lub wypadek – takie zdarzenie w trasie to mnóstwo komplikacji, szczególnie za granicą;
 • kradzież auta – szczególnie przykra sytuacja, która może zdarzyć się wszędzie;
 • przebicie lub pęknięcie opony – nawet jeśli nie masz ze sobą zapasowego koła, wystarczy wezwać na pomoc assistance,
 • brak paliwa – nawet najlepszym może zdarzyć się zapomnieć o tankowaniu, dlatego ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje również dowiezienie paliwa.

Assistance medyczny – nie tylko dla kierowców

Istnieją również ubezpieczenia assistance dostępne nie tylko dla kierowców. To np. assistance medyczny. Zazwyczaj jest to dodatkowy pakiet dla tych osób, które wykupią prywatne ubezpieczenie zdrowotne, NNW, turystyczne czy majątkowe. Niekiedy tego rodzaju usługi są również dostępne dla klientów banków (np. posiadających określony typ konta czy karty kredytowej). Taka usługa może obejmować szereg świadczeń uzyskiwanych po kontakcie z ubezpieczycielem, najczęściej poprzez specjalny numer telefonu. Celem medycznego assistance jest uzyskanie pomocy w nagłych wypadkach.

Co może obejmować medyczne ubezpieczenie assistance? Najczęściej pozwala na:

 • uzyskanie profesjonalnej porady medycznej,
 • zamówienie wizyty domowej,
 • poproszenie o dowóz leków,
 • zorganizowanie wizyty pielęgniarki,
 • wypożyczenie specjalistycznego sprzętu, np. rehabilitacyjnego,
 • skorzystanie z transportu medycznego, np. z domu do szpitala lub ze szpitala do domu,
 • opieki nad dziećmi w przypadku hospitalizacji rodzica lub opiekuna.

To usługa, która zyskuje na popularności wraz z rozpowszechnieniem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i opieki medycznej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla wielu osób, a szczególnie seniorów.

Wybierając assistance medyczny, należy podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń dokładnie zapoznać się z oferowanymi warunkami i przede wszystkim wykluczeniami, czyli sytuacjami, w których pomoc w ramach ubezpieczenia nie może zostać udzielona.

Assistance jako część ubezpieczenia majątkowego

Niekiedy usługa assistance jest też częścią ubezpieczenia majątkowego. Najczęściej pojawia się przy polisach dotyczących nieruchomości i stanowi jej dodatkowy pakiet, podwyższający wysokość składki. Podobnie jak w pozostałych elementach tego typu ubezpieczenia, jest to ubezpieczenie nakierowane na pomoc w nagłych przypadkach. Co obejmuje? To oczywiście zależy od indywidualnej oferty ubezpieczyciela lub wybranego pakietu. Najczęściej w ramach assistance można jednak skorzystać z pomocy:

 • przy różnego rodzaju awariach, korzystając z pomocy hydraulika, elektryka ślusarza, murarza czy szklarza,
 • przy awariach sprzętu AGD i RTV,
 • przy awariach sprzętu komputerowego,
 • organizacyjnej w obliczu różnego rodzaju szkód wywołanych przez czynniki zewnętrzne (np. powodzi, wichury, zalania) – np. transportu i zakwaterowania mieszkańców nieruchomości, zabezpieczenia i transportu mienia, usuwania skutków zdarzenia,
 • informacyjnej – np. dotyczącej postępowania w konkretnych sytuacjach.

Assistance będący częścią ubezpieczenia nieruchomości niekiedy zawiera również podstawowy pakiet medyczny, pozwalający zorganizować np. wizytę domową lekarza lub pielęgniarki czy też dostawę leków.

Ubezpieczenie assistance – czy warto?

Czy zatem warto zdecydować się na ubezpieczenie assistance? To decyzja, którą każdy musi podjąć sam. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od typu jest to usługa świadcząca pomoc w najbardziej stresujących sytuacjach – awariach, wypadkach i innego rodzaju nagłych, nieprzewidzianych zdarzeniach. Z pewnością jest to wartościowa pomoc, która pomoże zachować spokój i szybko załatwić to, co niezbędne. Szczególnie polecany jest assistance na wyjazd, jednak każda z polis tego typu może się okazać bardzo przydatna i opłacalna. Należy jedynie postarać się o wybór odpowiedniego pakietu.

Jak to zrobić? Najprościej skorzystać z kalkulatora, który pomoże porównać i wybrać assistance online. Tego typu narzędzie znajdziesz m.in. stronie KioskPolis.pl. Wystarczy wypełnić formularz, podając jak najwięcej informacji, by otrzymać oferty najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych wraz z wyliczonymi specjalnie dla Ciebie składkami. Dzięki temu znajdziesz assistance o odpowiednich parametrach w najkorzystniejszej cenie – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

 

Sprawdź również: