AC – czym jest autocasco i co obejmuje?

Z bólem serca uiszczasz składki na OC i nie chcesz nawet słyszeć o dodatkowych ubezpieczeniach? Poczekaj! Autocasco (AC) to coś, co naprawdę może się przydać! Wykupione razem z obowiązkową polisą nie kosztuje wiele, a znacznie zwiększa zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dowiedz się, czym dokładnie jest autocasco, co obejmuje i dlaczego warto się na nie zdecydować.

AC – co to jest?

Zacznijmy od podstawowych informacji – czym jest autocasco? To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, którego zadaniem jest ochrona samochodu oraz najczęściej również jego podstawowego wyposażenia. Można nią objąć również wyposażenie dodatkowe. Warto przy tym zaznaczyć, że AC pojazdu może mieć w zasadzie dowolny zakres. Jest to kwestia nieuregulowana prawnie, co oznacza, że każdy ubezpieczyciel może zaproponować swoim klientom zupełnie inną ofertę.

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco ? Zarówno przed szkodami częściowymi, powstałymi np. w wyniku drobnej stłuczki, jak i przed tzw. szkodą całkowitą, czyli poważnymi uszkodzeniami pojazdu lub jego kradzieżą. W każdym z tych przypadków ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie – oczywiście zgodnie z zapisami umowy.

Autocasco – co obejmuje ochrona?

Najczęściej ubezpieczenie AC (czyli autocasco) obejmuje ochronę w przypadku:

 • uszkodzenia samochodu z winy kierowcy (szkody częściowej lub całkowitej),
 • kradzieży auta,
 • działania sił natury,
 • aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich, tzw. nieznanych sprawców.

Jak już jednak wspomniano, zakres polisy może być różny. Zdarza się, że jest on bardzo szeroki i niemal całkowicie znosi odpowiedzialność kierowcy za wszelkie szkody. Oczywiście zazwyczaj są to najdroższe pakiety. Dostępne jest jednak również tzw. mini autocasco, które jest tanie, ale zapewnia ochronę najczęściej wyłącznie w przypadku kradzieży auta lub szkody całkowitej.

Gdzie działa AC?

Warto wiedzieć, że AC, czyli autocasco , zazwyczaj obowiązuje nie tylko na terenie Polski (chyba że ubezpieczyciel wskazuje inaczej), a w niemal całej Europie. Jest to więc dobre rozwiązanie również dla tych, którzy podróżują na trasach międzynarodowych. Należy jednak zawsze upewnić się, czy ochrona poza granicami kraju jest wliczona w polisę – niektóre towarzystwa traktują ją jako dodatkową, odpłatną usługę.

Zazwyczaj podczas wystąpienia szkody na trasie poza Polską na koszt ubezpieczyciela można przeprowadzić tylko tzw. szybką naprawę – czyli taką, która pozwoli doprowadzić samochód do sprawności technicznej i pojechać dalej. Zwykle obowiązuje po prostu limit kwotowy dla prac, które można zrealizować bez kontaktu z towarzystwem. W przypadku poważnego wypadku za granicą  z ubezpieczycielem trzeba skontaktować się przed podjęciem naprawy samochodu.

Wybieramy AC samochodu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie AC (autocasco), patrzy się przede wszystkim na cenę. Zakres ochrony jest bowiem w każdym przypadku taki sam. Niewielkie różnice mogą dotyczyć jedynie obsługi klienta i wypłaty świadczeń. W przypadku ubezpieczenia AC sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Jeśli zależy Ci na polisie dopasowanej do Twoich potrzeb i nie chcesz się rozczarować w przyszłości, dokładnie czytaj umowę proponowaną przez ubezpieczyciela. Na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając autokasko?

 • Suma ubezpieczenia

To kwota, która mówi o tym, ile możesz uzyskać w ramach odszkodowania. Im jest wyższa, tym lepiej. Należy sprawdzić, czy wymieniona kwota jest sumą stałą, czy odnawialną ubezpieczenia. Ta pierwsza oznacza, że odszkodowanie zawsze będzie wyliczane nie na podstawie aktualnej wartości auta, a na bazie jego wartości w dniu zakupu polisy. Suma odnawialna pozostaje zaś taka sama, niezależnie od ilości szkód zgłoszonych w ciągu roku.

 • Sposób naprawy pojazdu

Naprawa pojazdu w ramach ubezpieczenia AC (autocasco) może się odbywać dwojako. Pierwszym rozwiązaniem jest naprawa bezgotówkowa. Oznacza to, że auto musi trafić do autoryzowanego warsztatu, gdzie zostanie naprawione. Właściciel polisy nie musi nic płacić, warsztat rozlicza się bowiem bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. W ramach rozliczenia bezgotówkowego często można też naprawić samochód w dowolnym warsztacie partnerskim ubezpieczyciela.

Naprawa kosztorysowa oznacza, że samochód można naprawić w dowolnym miejscu (również samodzielnie). Na podstawie oceny rzeczoznawcy zostaje wypłacona określona kwota odszkodowania. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? To zależy od wielu czynników. Każdy musi sam zdecydować, w jaki sposób woli regulować sprawy związane z naprawą na koszt ubezpieczyciela.

 • Rodzaj części użytych do naprawy i amortyzacja części a ubezpieczenie AC

Z powyższym punktem wiąże się też kolejny – rodzaj części użytych do naprawy. Podczas naprawy w ASO zawsze używane są części oryginalne. To rozwiązanie cenione przede wszystkim przez właścicieli nowych i wartościowych aut. W warsztatach partnerskich używa się zarówno komponentów oryginalnych, jak i zamienników. W przypadku wyboru rozliczenia kosztorysowego wycena szkody obejmie zazwyczaj koszt części nieoryginalnych, co oznacza, że wypłacana kwota może nie wystarczyć na zapłacenie za naprawę.

Zwykle w tym przypadku stosowana jest także amortyzacja części. Polega ona na uwzględnieniu zużycia komponentów pojazdu w momencie powstania szkody i obniżeniu wypłacanego odszkodowania o związaną z tym określoną wartość. Im starsze auto, tym bardziej uszczuplona zostanie ostateczna wypłacona kwota. Warto szukać polisy bez amortyzacji części (zwykle jest to dodatkowo płatna usługa), by uzyskać wyższe odszkodowanie. Jeśli amortyzacja Ci nie przeszkadza, zwróć uwagę na to, jak jest wyliczana. Każde towarzystwo stosuje własne metody, dlatego różnice mogą być naprawdę spore!

 • Udział własny w szkodzie

Udział własny zakłada, że ubezpieczony w przypadku powstania szkody decyduje się pokryć część kosztów związanych z jej likwidacją. Może być on wyrażony kwotowo (np. 500 zł) lub procentowo (np. 10%). Oznacza to, że przyznane odszkodowanie zawsze będzie mniejsze o ustalony współczynnik. Po co stosować udział własny? To jeden z lepszych sposobów na tanie AC. Taki zapis w umowie znacząco obniża bowiem kwotę składki na autocasco.

Mini autocasco – najtańsze ubezpieczenie AC

Zamiast pełnego pakietu ubezpieczenia można wybrać również tzw. mini autocasco (minicasco). To ograniczony pakiet ochronny dedykowany tym, którzy nie chcą płacić wysokich składek. To właśnie w ten sposób można uzyskać polisę AC najtaniej. Ten rodzaj ochrony zazwyczaj obejmuje:

 • kradzież samochodu,
 • szkodę całkowitą.

Niekiedy do pakietu mogą należeć również uszkodzenia wyrządzone przez siły natury (np. powodzie, silne wiatry, grad itd.). Czasami ochrona jest poszerzona o inne elementy, jednak zawsze jest dość mocno ograniczona. To propozycja dla tych, którzy chcą, by ich ubezpieczenie AC (autocasco) było przede wszystkim niedrogie. Bardzo często zdarza się, że pakiet z mini autocasco jest zaledwie o 100 zł droższy od samego OC. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla właścicieli starszych aut, którzy niekoniecznie martwią się o koszty napraw, ale chcą się zabezpieczyć na wypadek kradzieży lub np. uszkodzeń wywołanych przez naturę, które mogą być niekiedy bardzo poważne.

Kiedy autocasco nie obowiązuje?

Przed podpisaniem umowy z towarzystwem warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), jakie sytuacje są wyłączone z ochrony autocasco. Najczęściej takie wyłączenia dotyczą nieodpowiedzialnych zachowań właściciela pojazdu. Zwykle należą do nich takie sytuacje jak:

 • kradzież lub uszkodzenie samochodu na skutek rażącego zaniedbania (np. pozostawienia otwartego samochodu z kluczykami w środku),
 • prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków o działaniu odurzającym,
 • prowadzenie samochodu bez ważnych uprawnień (prawa jazdy),
 • kradzież auta na skutek jego nieodpowiedniego zabezpieczenia (np. nieuruchomienia urządzeń przeciwkradzieżowych zadeklarowanych w umowie AC),
 • brak rejestracji lub ważnych badań technicznych samochodu.

Lista wyłączeń może być jednak inna – należy je sprawdzić u konkretnego ubezpieczyciela.

Ile kosztuje autocasco?

Ile kosztuje AC (autocasco)? Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ceny pakietów są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia – wszystkich cech omówionych powyżej. Ponadto to, ile kosztuje autocasco, uzależnione jest również od parametrów pojazdu (marki, modelu, wieku itd.), a także doświadczenia i indywidualnych zniżek kierowcy. Kwota składki ustalana jest więc indywidualnie, tak jak w przypadku obowiązkowej polisy OC. Mogą ją podwyższyć rozmaite dodatkowe usługi zapewniające jeszcze większy komfort.

Najtańsze AC (autocasco) można znaleźć, kupując je w pakiecie wraz z OC. Często do tych usług dołączone jest jeszcze Assistance. Warto pamiętać, że ceny składek dla tego samego kierowcy z tym samym samochodem i z określonymi parametrami polisy mogą się różnić w zależności od tego, jakie towarzystwo oferuje ubezpieczenie. Dlatego warto zawsze korzystać z kalkulatorów do porównywania ofert. Jeśli zależy Ci, by ubezpieczenie samochodu AC oferowało szeroki zakres ochrony, ale jednocześnie było przystępnie wycenione, skorzystaj z oferty serwisu-porównywarki. Warto też kupować AC przez Internet. To metoda, która nie tylko jest wygodna, ale również pozwala uzyskać nieznacznie lepszą cenę.

AC – ubezpieczenie dla przezornych. Czy warto je wykupić?

Czy warto zdecydować się na autocasco? To dodatkowy koszt, ale w większości przypadków warto go ponieść. Cena składki wcale nie musi być wysoka, jednak autocasco sprawia, że kierowca może spać znacznie spokojniej. To polisa, z której może skorzystać naprawdę każdy, jednak jest szczególnie polecana dla:

 • właścicieli nowych aut, którzy nie chcą ponosić nierzadko wysokich kosztów związanych z naprawą po stłuczce czy innym zdarzeniu,
 • właścicieli tych modeli samochodów, które należą do najczęściej kradzionych,
 • młodych kierowców, którzy czują się w ruchu drogowym niezbyt pewnie,
 • każdego, kto dużo jeździ samochodem – zarówno po mieście, jak i w trasach.

Korzystając z dobrych porównywarek i wybierając ubezpieczenie AC online , możesz być pewny, że otrzymaszdobrą cenę. Warto przy tym pamiętać, że znacznie częściej żałują ci, którzy nie zdecydowali się na polisę, niż ci, którzy ją wykupili.

 

Sprawdź również: