Kim jest i czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca?

Wartość samochodów, które opuszczają salon jest zawsze kwestią umowną. Auta szybko tracą na wartości, aż do momentu, w którym stopniowo stają się klasykami, a ich wartość zaczyna rosnąć. O cenie auta decyduje wiele czynników. Sprzedając używany samochód szacujemy jego wartość orientacyjnie, na przykład kierując się przykładami podobnych ogłoszeń. Ta sama praca może odbywać się w sposób profesjonalny, lecz wymaga ona wykształcenia. Dziś przedstawiamy zawód rzeczoznawcy samochodowego, który jest bardzo istotny w branży ubezpieczeniowej. Kim dokładnie jest rzeczoznawca? Czym się zajmuje i gdzie znajduje zatrudnienie? W jaki sposób zostać rzeczoznawcą samochodowym? Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca to osoba, która zawodowo zajmuje się wyceną wartości materialnej. Zgodnie z nazwą rzeczoznawca samochodowy wykonuje ten obowiązek wobec pojazdów. Takie przedstawienie obowiązków rzeczoznawcy samochodowego stanowiłoby jednak spore uproszczenie. Osoby wykonujące ten zawód otrzymują różne zlecenia.

Do zadań rzeczoznawcy samochodowego mogą należeć czynności takie jak:

 • wycena wartości samochodu lub innego pojazdu,
 • wycena szkód odniesionych w wypadkach drogowych i innych zdarzeniach,
 • wyjaśnianie okoliczności i przebiegu wypadków i innych zdarzeń oraz powstania szkód,
 • opiniowanie stanu technicznego pojazdów,
 • poszukiwanie najlepszego sposobu na naprawę uszkodzeń,
 • wykonywanie profesjonalnych badań diagnostycznych,
 • weryfikowanie historii pojazdów,
 • ocena grubości warstwy lakieru samochodowego.

Z tego zakresu obowiązków wynika, że osoby wykonujące zawód rzeczoznawcy muszą charakteryzować się bardzo szeroką wiedzą. Nic dziwnego – biorą na siebie sporą odpowiedzialność. Od ich rzetelnych opinii zależy interes finansowy zleceniodawców.

Gdzie rzeczoznawca samochodowy znajduje zatrudnienie?

Rzeczoznawcy samochodowi współpracują między innymi z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Do ich obowiązków należy przede wszystkim ocena wartości zaistniałych szkód, których likwidacja będzie odbywać się w ramach polisy ubezpieczeniowej. Rzeczoznawcy bywają także angażowani w roli ekspertów przez sądy wyjaśniające przebieg zdarzeń bądź określające wysokość przysługującego jednej ze stron odszkodowania. Z usług rzeczoznawców mogą skorzystać także klienci indywidualni, którzy pragną dokonać profesjonalnej wyceny własnego pojazdu bądź oszacować wartość zaistniałych szkód.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Rzeczoznawca samochodowy należy do zawodów regulowanych. Oznacza to w praktyce, że nie każdy może zostać rzeczoznawcą samochodowym, a przynajmniej nie może się nim stać z dnia na dzień.

Wymagania, które musi spełnić rzeczoznawca samochodowy, aby móc wykonywać swój zawód to:

 • posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego lub średniego branżowego; 
 • ukończenie studiów wyższych o specjalności samochodowej lub co najmniej 2 lata praktyki zawodowej związanej z motoryzacją; 
 • posiadanie prawa jazdy; 
 • bycie osobą niekaraną za przestępstwa umyślne; 
 • dokonanie opłaty za wpis na listę rzeczoznawców samochodowych; 
 • posiadanie certyfikatu rzeczoznawstwa samochodowego.

Listę wszystkich praktykujących aktualnie rzeczoznawców samochodowych można znaleźć na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Z usług rzeczoznawcy samochodowego skorzystać może każdy klient indywidualny. W niektórych sytuacjach jest to bardzo wskazane, bo choć pomoc rzeczoznawcy samochodowego oznacza wydatek, można znacznie więcej zyskać, jeżeli okaże się, że ekspertyza była niezbędna.

Oto sytuacje, w których warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia rzeczoznawcy samochodowego:

Spór z towarzystwem ubezpieczeniowym

Relatywnie często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają wartość odszkodowania, które powinno przysługiwać poszkodowanemu. Dotyczy to zarówno przypadków, kiedy klient likwiduje szkodę korzystając z OC sprawcy, jak i własnego ubezpieczenia AC. Kiedy uszkodzenia są poważne, w grę wchodzą sumy sięgające nawet dziesiątek tysięcy złotych. Zdarza się też, że ubezpieczyciel w ogóle kwestionuje należność odszkodowania. Wówczas skorzystanie z ekspertyzy rzeczoznawcy stanowi bardzo opłacalną inwestycję. Po pierwsze klient utwierdza się w przekonaniu, że racja leży po jego stronie, ponieważ opinie rzeczoznawców samochodowych są niezależne. Po drugie ekspertyza załączona do dokumentów przekazywanych towarzystwu ubezpieczeniowemu stanowi dowód przemawiający na korzyść ubezpieczonego.

Zakup samochodu z rynku wtórnego

Wartość pojazdu jest kwestią względną – trudno więc wyobrazić sobie, by ekspertyza rzeczoznawcy pozwoliła na zakup samochodu w zdecydowanie niższej cenie. W tym przypadku rola rzeczoznawcy jest nieco inna. Polega przede wszystkim na ocenie stanu technicznego pojazdu. Kupując droższe auto z rynku wtórnego, warto skorzystać z takiej możliwości. Rzeczoznawca samochodowy badając powłoki lakiernicze, jak również stan podzespołów pojazdu jest w stanie stwierdzić, czy auto rzeczywiście jest bezwypadkowe. Wśród ogłoszeń sprzedażowych wciąż stosunkowo łatwo trafić na oszustów.

Sprzedaż samochodu

Nie każdy ma dostateczną wiedzę na temat motoryzacji, aby prawidłowo wycenić własny samochód. Zbyt wysoka cena proponowana w ogłoszeniu sprzedażowym odstraszy potencjalnych kupujących. Zbyt niska narazi dotychczasowego właściciela na straty finansowe. Wyceniając własne auto można co prawda kierować się porównaniem do zbliżonych ogłoszeń, ale nie zawsze istnieje taka opcja. W przypadku rzadkich i mało popularnych modeli praca rzeczoznawcy będzie nieoceniona. Z jego usług należy oczywiście skorzystać tylko, jeśli auto prezentuje relatywnie wysoką wartość.

Chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie? Skorzystaj z naszej porównywarki OC!

Po naprawie auta

Motoryzacyjni laicy są narażeni na oszustwa również przeprowadzając poważniejsze naprawy w swoich samochodach. Nie dysponując odpowiednią wiedzą trudno przekonać się, czy praca została przeprowadzona rzetelnie. W takiej sytuacji do gry wkracza rzeczoznawca samochodowy, który weryfikuje, czy naprawa została przeprowadzona w sposób profesjonalny i jest warta swojej ceny.

Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą?

Do wizyty rzeczoznawcy warto się przygotować, zwłaszcza w sytuacji sporu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Już na miejscu zdarzenia najlepiej wykonać szczegółowe zdjęcia, które będą stanowiły dowód przebiegu kolizji zaistniałych szkód. Jeżeli policja została wezwana na miejsce zdarzenia, warto poprosić o udostępnienie notatki. Punktem odniesienia dla rzeczoznawcy bywa ekspertyza przygotowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Klient powinien również przygotować własny opis zdarzenia, a dodatkowo spisać listę uszkodzeń, które ubezpieczyciel pominął.

Ile mogą kosztować usługi rzeczoznawcy samochodowego?

Większość rzeczoznawców samochodowych nie posiada stałych cenników, każde zlecenie wycenia indywidualnie. Przed wykonaniem usługi warto omówić tę kwestię z ekspertem. Jeśli klient jest przekonany o swojej racji, nie powinien jednak żałować funduszy na profesjonalną usługę. Towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku korzystnego odwołania mają obowiązek zwrócić ubezpieczonemu także koszt przeprowadzenia ekspertyzy.

Sprawdź również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *