Kalkulator OC – czy faktycznie pozwala zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy kierowca. Większość osób narzeka jednak na składki, które już kilka lat temu zostały drastycznie podwyższone. Nie oznacza to jednak, że właściciele pojazdów zmuszeni są do ponoszenia wysokich kosztów. Kalkulator OC to narzędzie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić. Sprawdź, czy faktycznie tak jest i dowiedz się, jak duże mogą to być oszczędności.

Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, w których można wykupić obowiązkową polisę komunikacyjną na pojazd. Szkopuł w tym, że każdy ubezpieczyciel – zgodnie z własną polityką – ustala wysokość składek. Największe znaczenie ma ryzyko ubezpieczeniowe, z którym wiąże się konkretny kierowca. Dlatego wybór przypadkowej oferty nie jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba dokładnie porównać dostępne możliwości, a następnie odnieść je do własnych potrzeb oraz oczekiwań.

Aby jednak móc zweryfikować, czy kalkulator OC rzeczywiście pozwala dotrzeć do najkorzystniejszej oferty, należy poznać ogólny zakres ubezpieczenia oraz to, jak działa kalkulator OC.

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Istotą obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dotyczy ono powstania szkód wyrządzonych osobom pokrzywdzonym w zdarzeniu drogowym, które spowodował kierowca prowadzący ubezpieczony pojazd.

Warto przy tym podkreślić, że polisa działa nie tylko w przypadku szkód wyrządzonych w trakcie jazdy autem. To także wszelkie straty wynikające z:

 • wsiadania do / wysiadania z samochodu,
 • załadowywania / rozładowywania pojazdu,
 • zatrzymania / postoju samochodu.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, ubezpieczyciel ma również obowiązek pokrycia kosztów procesów w postępowaniu karnym oraz cywilnym.

Należy wspomnieć, że zakres ochrony jest regulowany odpowiednimi przepisami zawartymi w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W praktyce oznacza to, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą same decydować o zakresie ochrony ubezpieczeniowej.

Od czego zależy wysokość składki na OC?

Jeżeli wykorzystasz kalkulator ubezpieczenia OC , szybko zauważysz różnice w wysokościach składek proponowanych przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe. Zobaczysz też, że ten sam ubezpieczyciel proponuje inne składki twoim znajomym – mimo że np. macie identyczne samochody czy jesteście w podobnym wieku.

Takie różnice wcale nie wynikają z tego, że kalkulator OC/AC obarczony jest błędami lub jest niewiarygodny. Wszystko zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, które wyliczane jest w oparciu o kilka istotnych parametrów. I to właśnie one decydują o wysokości składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Wśród czynników kształtujących ceny OC wymienić można m.in.:

 • wiek kierowcy,
 • datę uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem,
 • miejsce zamieszkania,
 • rocznik samochodu,
 • markę i model auta,
 • pojemność silnika i rodzaj paliwa.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają także stan cywilny oraz liczbę posiadanych dzieci. Dlaczego? Statystyki pokazują, że osoby zamężne / żonate i mające minimum jedno dziecko są dużo bezpieczniejszymi kierowcami i jeżdżą ostrożniej w porównaniu np. z osobami samotnymi.

Nie bez znaczenia jest także wysokość przyznanych zniżek za bezszkodową jazdę – maksymalnie 60%. Dzięki temu można obniżyć składkę w znaczący sposób, co pokazuje każdy wiarygodny kalkulator OC.

Jak wygodnie porównać oferty ubezpieczycieli? Wykorzystując kalkulator OC

Wiesz już, że oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą się znacząco różnić. Jeżeli zatem zależy ci na wykupieniu OC na atrakcyjnych warunkach, musisz porównać dostępne możliwości. Myślisz jednak, że samodzielne zbieranie informacji od konkretnych ubezpieczycieli zajmuje sporo czasu? Owszem, jeśli będziesz umawiać się na bezpośrednie wizyty z każdym agentem.

Jeżeli cenisz swój czas i nie lubisz go marnować, z pomocą przychodzi porównywarka OC , czyli kalkulator OC/AC. Jest to serwis internetowy, za pośrednictwem którego możesz porównać oferty najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych – a to wszystko w dowolnym momencie i bez konieczności wychodzenia z domu.

Porównywarka ubezpieczeń OC to miejsce, w którym otrzymasz wiarygodną kalkulację obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Z poziomu serwisu możesz też dopełnić formalności z wybranym ubezpieczycielem i wykupić wybrane przez siebie OC.

Do wyboru masz nie tylko darmowy kalkulator OC, ale również ranking ubezpieczycieli. Dzięki temu sprawdzisz, która firma jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom. Takie zestawienie może stanowić informację wyjściową do uzyskania bardziej szczegółowych danych co do obowiązkowej polisy.

Jak działa kalkulator OC?

Nie da się ukryć, że to jednak kalkulator ubezpieczeń (czyli kalkulator OC) daje dużo bardziej szczegółowe informacje uwzględniające szacowaną wysokość składki. Zastanawiasz się, na jakiej zasadzie to działa?

Kalkulator ubezpieczenia OC pozwala szybko odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Kalkulator OC/AC bazuje bowiem na zaawansowanych algorytmach, które potrafią wyliczyć wysokość składki w oparciu o konkretne parametry. Narzędzie bierze pod uwagę m.in. wiek kierowcy, datę otrzymania prawa jazdy, przyznane zniżki za bezszkodową jazdę, rocznik samochodu, markę i model pojazdu, pojemność silnika, miejsce zamieszkania, a nawet to, czy z ubezpieczanego auta będą korzystać inni kierowcy.

Darmowy kalkulator OC działa na prostej zasadzie. Wystarczy tylko wypełnić formularz i kliknąć „oblicz składkę OC”.  W ciągu kilkunastu sekund otrzymasz informację zwrotną na temat wysokości składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. W zależności od zaznaczonych informacji, może tutaj zadziałać również kalkulator AC – gdy zależy ci na pakiecie ubezpieczeniowym.

Jeśli chodzi o OC, kalkulator wymaga podania szczegółowych danych – zarówno dotyczących właściciela pojazdu, jak i ubezpieczanego samochodu. Jeżeli zależy ci na otrzymaniu wiarygodnej kalkulacji, która będzie pokrywać się z kalkulacją przeprowadzaną już w momencie podpisywania umowy, musisz podać prawdziwe dane. W przeciwnym razie rzeczywista wysokość składki może cię rozczarować.

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie? Wykorzystując kalkulator OC/AC!

Chcesz wybrać najtańsze ubezpieczenie OC – to racjonalne podejście, ponieważ za obowiązkową polisę komunikacyjną nie ma sensu przepłacać. Wynika to z faktu, iż zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki – są regulowane ustawowo i niezależne od wewnętrznej polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli chcesz wybrać najtańsze OC, kalkulator internetowy to najlepsza opcja. Nie musisz samodzielnie zbierać danych – wystarczy, że wypełnisz formularz. Cały proces zajmie zaledwie kilkanaście minut, co pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze.

Gdy już otrzymasz informacje o wysokościach składek, wystarczy je tylko przeanalizować pod kątem kosztów. Jeśli wybierzesz najtańszą ofertę, będziesz mieć zapewnioną pełną ochronę ubezpieczeniową – podobnie jak w przypadku polisy najdroższej.

Czy kalkulator OC jest wiarygodny?

Wiesz już, że kalkulator internetowy pozwala dowiedzieć się, ile kosztuje OC. Nurtuje cię jednak to, czy takie narzędzie jest wiarygodne? Tak naprawdę wszystko zależy od… ciebie – od tego, czy w formularzu podasz faktyczne dane. Jeśli bowiem zaniżysz przebieg auta, podasz wyższe zniżki za bezszkodową jazdę czy inne miejsce zamieszkania, wówczas kalkulacja nie będzie wiarygodna.

Pamiętaj! Darmowy kalkulator OC daje wyłącznie informacje szacunkowe, które nie stanowią oferty wiążącej. Przed podpisaniem właściwej umowy z konkretnym ubezpieczycielem, kalkulacja dokonywana jest powtórnie i to ona stanowi podstawę do wykupienia polisy. Jeżeli zatem między kalkulacjami występują znaczne rozbieżności, także i wysokość składki będzie znacząco się różnić.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, kalkulator może dać bardzo wiarygodną wycenę – niemalże identyczną jak kalkulacja przeprowadzana przy podpisywaniu umowy. Tylko od ciebie zależy zatem jak bardzo będzie wiarygodna. Nie próbuj oszukiwać ani też podawać danych tylko częściowo zgodnych z prawdą – to mija się z celem, ponieważ w ten sposób tylko tracisz swój czas. Przy podpisywaniu umowy towarzystwo ubezpieczeniowe i tak dokonuje ponownej kalkulacji, aby mieć pewność, że wyliczona składka jest adekwatna do ponoszonego ryzyka ubezpieczeniowego.

Dlaczego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń?

Porównywarka OC – czyli kalkulator OC/AC – to serwis internetowy, do którego przekonuje się coraz liczniejsze grono polskich kierowców. Nie ma się czemu dziwić – jest to bowiem rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, porównywarka internetowa:

 • pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu – nie ma potrzeby samodzielnego zbierania informacji,
 • umożliwia dokonanie kalkulacji w dowolnym momencie – kierowca nie jest uzależniony od godzin pracy placówki towarzystw ubezpieczeniowego albo multiagencji,
 • pozwala zaoszczędzić do 50% na polisie – pomaga w tym wiarygodny kalkulator ubezpieczenia OC.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, oblicz OC za pomocą internetowego kalkulatora. To narzędzie, które rzeczywiście pozwala poczynić znaczne oszczędności – jeśli wybierzesz najtańszą polisę. Nie jest to trudne, ponieważ sprowadza się do wypełnienia prostego formularza – poprzez odpowiedzi na konkretne pytania.

Warto przy tym pamiętać, że porównywarka OC jest jednocześnie porównywarką AC. Jeżeli więc zależy ci na pełnym ubezpieczeniu samochodu, możesz skorzystać z zasobów tego typu serwisu. Szybko i wygodnie obliczysz składkę dla polisy OC i autocasco. Co więcej, korzyścią jest również zakres pojazdów, które może obejmować kalkulator OC – motocykl, samochody osobowe i ciężarowe. To zatem świetne rozwiązanie, jeżeli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na kilka z nich. Dzięki porównywarce i udostępnianemu kalkulatorowi zrobisz to szybko i bez marnowania czasu.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC musisz wykupić obowiązkowo – zarówno wykorzystując kalkulator OC, jak i kupując je w inny sposób. W przeciwnym razie ryzykujesz nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Sprawdź również: